12/04/2018

YANMA OPTİMİZASYONU – OKSİJEN TRİM SİSTEMİ (OxyOptimizer)

Buhar Kazanı ve Fırın gibi yanma prosesinin olduğu ekipmanlarda yanma optimizasyonu çok önemli bir konudur. Yanma prosesi için gerekli yakıt/hava oranı doğru ayarlanmazsa sistem verimi düşer ve gereksiz yakıt tüketimi durumu ortaya çıkar. Sistemin istenen işlemi yürütmesi için gerekli yakıt miktarı ve belirlenen bu yakıt miktarı için doğru miktarda havanın yakıcıya/brülöre girmesi gerekmektedir.

Hava/Yakıt oranının doğru ayarlanabilmesi için en önemli ölçüm parametresi, yanma sonrası oluşan yanma gazları içerisindeki oksijen (O2) ve Karbon Monoksitin (CO) değerleridir. Yanma optimizasyonu yapabilmek için baca gazları içerisindeki oksijen ve karbon monokisitin ölçülmesi gerekmektedir.

Baca gazları içerisindeki oksijen ve karbon monoksit gazlarının oranlarını tespit edebilmek için peakEES Energy tarafından geliştirilen ve baca gazı şartlarında (yüksek sıcaklık) çalışabilen OxyAnalzer yanma optimizasyonu için gerekli en önemli ekipmandır.

OxyAnalzer tarafından alınan baca gazı ölçüm verileri ile birlikte peakEES Energy tarafından geliştirilen Oksijen Trim Sistemi (OxyOptimizer) ile yanma prosesi optimum seviyede tutulur. Bu sayede, yakıt tüketiminizi minimuma indiriyoruz.

Oksijen Trim Sistemi (OxyOptimizer) ile ilgili detaylı bilgiler Ürünler sayfasından ulaşabilirsiniz.