15/07/2019

Oksijen Trim Sistemi (OxyOptimizer)

Buhar kazanlarında ve benzer yakma proseslerinde en önemli parasal kayba neden olan verimsizlik sebebi işlem, yanma prosesinin uygun şartlarda gerçekleştirilmemesidir. Yanma prosesi için en önemli parametre, hava/yakıt oranının değeridir. Hava/yakıt oranı doğru ayarlanmazsa yanma prosesi verimsiz olarak gerçekleşir ve gereksiz yakıt tüketimi nedeniyle yakıt tüketimi olması gereken seviyenin üzerinde gerçekleşir ve maddi kayıplar oluşur.

peakEES Energy olarak Smart Boiler projemizin de bir parçasını oluşturan Oksijen Trim Sistemi (OxyOptimizer), yakma prosesi sonrasında oluşan baca gazları içerisindeki oksijen (O2) ve karbon monoksit (CO) gazlarının oranına bağlı olarak yanma prosesindeki hava/yakıt oranının hesaplanarak yakıcı/brülör için kontrol çıkışları vermesini sağlamaktadır. Oksijen Trim Sisteminin (OxyOptimizer) çıktıları sayesinde yakıcı/brülörün hava/yakıt oranını doğru seviyelerde tutması sağlanmaktadır. Bu sayede, gereksiz yakıt tüketiminin yani maddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Oksijen Trim Sistemi (OxyOptimizer)

OxyAnalyzer ve OxyAnalyzer+

Oksijen Trim Sisteminin (OxyOptimizer) en önemli parçası, baca gazı içerisindeki oksijen ve karbon monoksit gazlarının içeriğini tespit etmemizi sağlayan sensörlerdir. Sensörler doğru bir yanma optimizasyonu için büyük önem arz etmektedir.

Baca gazlarının sıcaklıklarının yüksek olmasından dolayı uygun sensörlerin belirlenmesi zor bir işlem olmakla birlikte maliyetler çok yüksektir. peakEES Energy olarak, baca gazı oksijen ve karbon monoksit gazlarının ölçümü için kendi geliştirdiğimiz OxyAnalyzer ve OxyAnalzyer+ ürünlerimizle sizlere aşağıdaki avantajları sunuyoruz:

  • Düşük maliyet
  • Yüksek kalite
  • Yüksek doğruluk oranı
  • Yüksek hassasiyet
  • Uzun ömür
  • Kolay kullanım
  • Basit tek noktalı kalibrasyon imkanı
  • Temel Analog-Dijital çıkışlar

peakEES Energy olarak, komple sistem çözümü olarak Oksijen Trim Sistemi‘nin (OxyOptimizer) yanı sıra, talep doğrultusunda her türlü zorlu koşulda çalışmaya uygun oksijen ve karbon monoksit sensörü ile birlikte sensör için gerekli transmitter/elektronik kontrol ünitesini sizlere sunuyoruz.

Bu konudaki taleplerinizi sensor@peakEES.com adresine iletebilirsiniz.

OxyAnalyzer (O2)
OxyAnalyzer+ (O2 + CO)
Zirkonyum Dioksit Oksijen Sensörü (Zirconium Dioxide (ZrO2) Oxygen Sensor)
Oksijen Sensörü İçin Gerekli Elektronik Kart
Oksijen ve Karbon Monoksit Ölçüm Sensörü ve Elektronik Kontrol Ünitesi