15/07/2019

Otomatik Blöf Sistemi (ConOptimizer)

Blöf, buhar kazanları için kazan suyundaki kirlenmenin zamanla artması nedeniyle kaçınılmaz bir durumdur. Ancak, blöf yaparak kazan içerisindeki kaliteli enerjinin atılması işlemi yapıldığı için dikkatli olmak gerekir.

Blöfün fazla yapılması, fazladan kazan suyunun atılması yani verimsizlik ve maddi kayıplar anlamına gelmektedir. Blöfün az yapılması ise, kazandaki kirlenmenin limit değerlerin üzerine çıkması ve kazan içerisinde hasarlar oluşması ve ısı transfer özelliklerinin kötüleşmesi yani verimsizlik ve maddi kayıplar anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, blöfün az ya da çok yapılması aynı sonucu doğurmaktadır.

peakEES Energy olarak, buhar kazanları üzerinde yaptığımız araştırmalarda, blöfün manuel olarak yapıldığı, kazan içerisindeki kirlilik ölçümüne bağlı olarak yapılmadığı tespit edildi. Buhar kazanları için Otomatik Blöf Sistemi (ConOptimizer) geliştirildi.

Otomatik Blöf Sistemi (ConOptimizer), anlık olarak buhar kazanı içerisindeki kirliliğin iletkenlik sensörleri ile ölçümü ve bu ölçüm değerlerine bağlı olarak blöf zamanlamasını sağlamaktadır. Geliştirdiğimiz Otomatik Blöf Sistemi (ConOptimizer) ile olması gerektiği kadar blöf yapılması sağlanarak gereksiz yakıt tüketimi ve maddi kayıpların önüne geçilmektedir.

Otomatik Blöf Sistemi (ConOptimizer)

ConAnalyzer

ConAnalyzer, peakEES Energy ekibi tarafından Otomatik Blöf Sisteminde (ConOptimizer) kullandığımız iletkenlik (conductivity) sensörü ve sensörün kontrolünü sağlayan ve blöf sistemi için analog/dijital çıkışlar vermesini sağlayan elektronik kontrol ünitesinden (transmitter) oluşmaktadır.

Buhar kazanlarında sıcaklık ve basınç değerlerinin yüksek olması nedeniyle, iletkenlik ölçümleri zorlaşmakta ve maliyetler yükselmektedir. peakEES Energy olarak, buhar kazanlarında iletkenlik ölçümü ve blöf kontrolü için geliştirdiğimiz ConAnalyzer ürünümüzle sizlere aşağıdaki avantajları sunuyoruz:

  • Düşük maliyet
  • Yüksek kalite
  • Yüksek doğruluk oranı
  • Yüksek hassasiyet
  • Uzun ömür
  • Kolay kullanım
  • Kolay kalibrasyon imkanı
  • Temel Analog-Dijital çıkışlar

peakEES Energy olarak, komple sistem çözümü olarak Otomatik Blöf Sistemi‘nin (ConOptimizer) yanı sıra, talep doğrultusunda her türlü zorlu koşulda çalışmaya uygun iletkenlik ölçüm sensörü ile birlikte sensör için gerekli transmitter/elektronik kontrol ünitesini sizlere sunuyoruz.

Bu konudaki taleplerinizi sensor@peakEES.com adresine iletebilirsiniz.

İletkenlik Ölçüm Sensörü (Conductivity Sensor)
İletkenlik Ölçüm Sensörü (Conductivity Sensor)
Elektronik Kontrol Ünitesi